Historie z roku 2016
Muzikanti přicházejí a odcházejí, Shannon zůstává. Vojta, který si uvědomuje potřebu zachovat populaci, plodí druhého potomka a vzhledem ke svému povolání lékaře a pracovnímu vytížení se znovu loučí se Shannonem.
Na keltském festivalu v Budyni nad Ohří se snažíme zaujmout flétnistku z kapely hrající před námi našimi vypracovanými těly a to se nám očividně daří. Při první zkoušce se ale ukazuje, že buďto musíme my, stávající, začít zase cvičit na nástroje, nebo musíme naopak donutit Helenu, aby hrála jen na půl plynu.
Vzniklým kompromisem vytváříme nakonec funkční uskupení. Navíc Helena, jako profesionální překladatelka finálně dostává úroveň angličtiny v kapele na onu výslednou nulu, když až dosud Děda Radovan svoji výraznou zápornou hodnotou převažoval průměr ostatních členů kapely.
Historie z roku 2015
Letošní rok, přesněji rok 2015 pro Shannon znovu znamenal loučení. Aneta již při příchodu do kapely avizovala svůj záměr pobývat několik měsíců v Irsku a po zdařilém odmaturování tam opravdu odjela. Shannon tak znovu přišel o flétnu, ale na druhou stranu - konečně námi interpretovaná píseň Galway Girl získala konkrétní podobu, o kom se v ní vlastně zpívá.
Vzhledem ke zkušenostem z předchozích let jsme se letos rozhodli, že dalšího hráče hledat nebudeme. Pět je akorát do auta a nehrozí rovnost hlasů při hádkách, zda mimo rytmus hraje Antonín nebo Radovan.
Vojta s akordeonem se již v kapele pevně usadil a po jeho vzoru Antoním přestal na koncerty tahat cajon, neb si uvědomil, že židle je v každém pubu a na sezení dá použít stejně dobře.
Rok 2016 bude tedy opět rokem „pánského“ Shannonu a věříme, že se s Vámi uvidíme na některém z našich vystoupení, ať už v Budyni nad Ohří, Vyšším Brodě nebo na ší domovské scéně - tedy v Balbínce.
Historie z roku 2014
Rok 2014 a Shannon? Pohodový rok s dvěma desítkami koncertů v Čechách, na Moravě a v Rakousku. Pět úžasných keltských festivalů v průběhu léta a jeden rekordní počin v podobě tří koncertů ve dvou státech za 24 hodin.
Podzimním překvapením byl horolezecký výstup Martina „Kosti“ Peniče, který na skálu donutil vylézt i faráře a přes varování zkušenějších řekl své ano a rozšířil tak řadu „ženáčů“ v kapele. Bohužel jen na krátkou dobu, protože na začátku roku 2015 kapelu opouští, resp. přerušuje své působení v našem bandu a odjíždí pracovat do USA. Vydařená rozlučka proběhla v Balbínce a pro velký zájem Vás, našich posluchačů, dvakrát.
Martinovi děkujeme za dvanáct let společných vystoupení a těšíme se že za rok, dva, tři, se vrátí do ČR i do Shannonu.
Rokem 2015 vstupujeme do šestnáctého roku své existence s personální obměnou, na whistle a irskou příčnou flétnu se k nám přidává Aneta Dortová a po tříleté pauze se k nám, k naší radosti vrací Vojta Tlustý s akordeonem. A to je dobře, protože akordeon je fajn, Vojta je doktor a mít v kapele lékaře - to je v našem věku téměř nutnost:-)
Děkujeme za přízeň v roce 2014 a ve složení housle, flétna, akordeon, bodhrán, kytara a baskytara se na Vás těšíme v roce 2015.
Historie z roku 2013
"Těšíme se na rok 2013 a věříme, že se za vámi opět rozjedeme po vlastech českých a že vás irská muzika v podání Shannonů bude bavit aspoň tak jako nás:-)" - to jsme psali na konci loňského roku a podařilo se. Na třicet vystoupení, včetně oslav svátku Sv. Patrika ve Vídni a podzimní minišňůra tamtéž. Klubové vystoupení v Hradci, Teplicích, Havlíčkově Brodě, Mladé Boleslavi, Praze a samozřejmě v Balbínce.
Desítky přetrhaných strun Dědy Radovana, dva zničené plátky saxofonu Kosti, několik rozlitých piv na pódiu a protržený buben Antonína, smyčec Karla již téměř bez žíní, jen Jirka celkem bez újmy.
Všechno přesně dle našeho motta, "Irsko jak má bejt".
Žijeme, hrajeme a pořád nás to baví. Díky za podporu a těšíme se, že rok 2014 bude i díky Vám stejně fajn, jako ten letošní.
Historie z roku 2012
Tento rok došlo asi k nejzásadnější změně zvuku kapely. Martin začal hrát
vedle irských whistle i na irskou příčnou flétnu a zapojil i saxofon, na
který normálně hraje v jiných, rockověji zaměřených skupinách. Antonín si
přibral k bodhránu cajon a po loňském podzimním hledání pátého stálého
člena se od ledna stala novým nástrojem Shannonu bezpražcová basa, která
podpořila linku kytary. Vyjma stálých koncertů v Balbínce jsme si, mimo
jiné, zahráli znovu na Skotských hrách na Sychrově a na Beltine v Náměšti nad
Oslavou. I když basa není standardně používaným nástrojem v irské tradiční hudbě,
reakce posluchačů nás potěšila a byla odměnou za snahu, kterou jsme
úpravě stávajících a tvorbě nových skladeb věnovali. Těšíme se na rok 2013 a věříme, že se za vámi opět rozjedeme po vlastech českých a že vás irská muzika v podání Shannonů bude bavit aspoň tak jako nás:-).
Historie z roku 2011
Tak letos začínám psát historii výrazně dříve než tomu bývalo v letech minulých. Začátkem roku jsme začali točit nové CD s názvem Lounge... Jsou na něm nahrány skladby které jste již na koncertech mohli slyšet a samozřejmě několik novinek! Křest proběhl za podpory firmy Jameson, Country Radia a Ethno Radia 20.dubna v KC Vltavská. Jako kmotr CD byl Vladimír Kratina! I tento rok už Shannon odehrál několik
skvělých vystoupení na St.Patrick Day ve Vídni, ale také na skvělém festivalu v Ostravě Irish Cultural Festival 2011 jeho živý přenos jste mohli sledovat on-line. 9.8. odchází z kapely zakládající člen Marek Zienert, takže i další Historii zde, bude muset psát někdo jiný. Každopádně by chtěl tímto poděkovat všem svým fanouškům za podporu a Shannonu přeje hodně dobrých koncertů a spoustu skvělé muziky!
Historie z roku 2010
Začátek roku byl vskutku divoký, protože se řešily neustálé absence některých členů na našich vystoupeních... Z tohoto důvodu jsem přemluvil Vojtěcha Tlustého o kterém jsem věděl, že již přes tři roky trápí irskou harmoniku aby krom své kapely začal hrát také se Shannonem!
Povedlo se a začaly se připravovat skladby s harmonikou a nutno říci, že posila to byla víc než zdařilá:-)))
..ale vraťme se k událostem, kterých vlasně ani mnoho nebylo. Připomenu jen o5 oslavy St.Patrick Day ve Vídni, velice pěkný festival byly Skotské hry, kde jsme večer uzavírali!!! Celý rok probíhala příprava na CD, které bychom měli začít natáčet ve studiu 3 Bees začátkem roku 2011. Pevně věřím, že přicházející rok bude lepší než tomu bylo ve dvou předešlých!
Tak nám, přátelé, držte palce a zachovejte přízeň, za kterou vám moc děkujeme
Historie z roku 2009
Rok 2009 prosvištěl... Asi nejveselejší bylo vystoupení na festivalu PORTA 2009, odkud se objevila nahrávka naší písně Osamělý námořník /Skladba - Longsome Boatsman/ na CD PORTA 2009!
Škoda jen, že naše vystoupení nemohlo být delší, takže příště ;-)
Na oslavy Svatého Patricka jsme byli pozváni do Vídně, kde jsme odehráli tři vystoupení, z toho jedno večerní v naplněném stanu! Něco jako tomu bývalo před lety v Praze na oslavách St.Patrick Day - Sofa Lounge... Irská menšina žijící ve Vídni byla nadšena :-)))
Historie z roku 2008
V roce 2008 jsme se rozhodli, že společně jako kapela vyrazíme hrát do Irska, nabrat nové zkušenoati a materiál na další CD. Byla to asi poslední možnost, která se už nebude opakovat, z důvodu plánovaného usazení se některých členů k rodinnému krbu:)
Shannon odehrál v tomto roce něco kolem 60 vystoupení. Pokud bych měl zavzpomínat, tak rád bych zde uvedl vystoupení na Keltském Kruhu v Budyni nad Ohří nebo také fantastické vystoupení na Mělnickém Vinobraní, kde juchal energií nabitý dav před pódiem!!!
Historie z roku 2007
Rok 2007 byl pro Shannon rok zlomový, co se týká vystoupení! Koncem dubna jsme měli možnost vystoupit na irském večeru 10 let irského tance v České republice, který se konal v T-Mobile Aréně a nutno dodat, že oslava to byla velkolepá! Shannon vystoupil jako
předkapela irské legendy skupiny ALTAN! Večeru předcházelo povídání a hraní v rádiu, společně s bouzoukistou z Altanu. To byl jeden z vrcholů roku 2007 a už se na nás hrnul další. Shannon vystoupil na Benefici Rosti Čapka v divadle ABC,
neboť banjista vlastní nástroj z dílny Čapek, společně s legendami jako např. s Banjo bandem Ivana Mládka, s panem Jiřím Suchým, Markem Ebenem či Waldemarem Matuškou... Takže další velice působivý zážitek!
Začátkem léta Shannon dostává nabídku doprovázet
divadelní hru Hrdina Západu, kterou začal uvádět Činoherní Klub, takže jsme se pozvolna přesunuli také na divadelní prkna, tedy přesněji řečeno nad divadelní prkna:) /...modří již vědí!/
Tento rok byl i velice úspěšný co do odehraných vystoupení! Shannon v roce 2007 odehrál 90 vystoupení, což byla zatím nepřekonaná hranice.
Závěr roku proběhl v divadelním duchu, což je pro nás další příjemná zkušenost za existence Shannonu!!!
Historie z roku 2006
Rok 2006 začal velice hekticky neboť od 7.ledna jsme začali natáčení našeho druhého CD Sláinte! Křest nového CD proběhl 13.března v Restaurant CITY Café Baru v Balbínově ulici a protože jsme dělali vše pro to, abychom mohli Sláinte! představit na týdnu oslav irského
svátku St.Patrick Day, tak se nám to nakonec povedlo. Koncertů moc bohužel nebylo, protože v hlavním období, kdy by se dala velká část domluvit, jsme byli zaměstnáni studiovým nahráváním. Koncem roku se mi konečně podařilo dokončit práce na novém webu skupiny,
ale úpravy budou probíhat i v budoucnu, takže se můžete těšit na různé další úpravy, výměny fotek a další rozšiřování naší galerie a pod. Jinak zbytek roku proběhl tak nějak velice poklidně...
Momentálně zpracováváme nový materiál, některé kusy si už můžete poslechnout na některém z našich plánovaných koncertů, kterých stále více, k naší velké radosti, přibývá !!!
Historie z roku 2005
A co se dělo v roce 2005? Mnoho věcí!!! Hned začátkem jara jsme s Kostějem připravili několik nových skladeb, ale přesto při Šmrdlově rychlosti se začali hrát až někdy kolem května. Zaskotačili jsme si na předkolech Zahrady v Bohnicích a dostali se tak
na festival Zahrada 2005. Přes léto jsme odehráli hromadu koncertů a festivalů všude možně. Asi jeden z největších zážitků jsme užili v Uherském Hradišti na festivalu irského filmu a hudby. Seznámili jsme se s muzikantskou rodinou Mickeyho Dunna - The Dunne Family.
Kromě dvou našich vystoupení jsme shlédli i koncert známého irského dudáka Paddyho Keenana.
Někdy v tomto období odchází z kapely Tereza Bartošová a tak jsme odehráli několik vystoupení bez bubnu, než nám došlo, že by byl dost třeba. A tak se vrátil do skupiny bubeník Antonín Janák. Na podzim začala příprava na natáčení řadově druhé desky, tak se hodně zkoušelo.
Se zpěvem nám přišla napomoc Markéta Bernardová a máme pocit, že konečně je to to pravé. Nechme se překvapit...
Historie z roku 2004
Rok nato - se opět množily další vystoupení a Judit si (s přicházejícím jarem) začala uvědomovat, že je třeba myslet i na studium, které se stávalo čím dál, tím více náročnější.
Z tohoto důvodu došlo k dohodě, že bude vystupovat pouze na některých akcích skupiny. V té době se rozjela větší spolupráce s Radovanovým bývalým spoluhráčem - houslistou Pavlem Švestkou, který nám vypomáhal se záskoky už o prázdninách r.2003, když Judit nemohla neustále
pendlovat na trase Praha - Košice. Začátkem dubna 2004 Pavel Švestka přichází ke skupině.
V této sestavě jsme hráli přes léto, než na podzim Marek začal spolupracovat s Martinem Peničem na jeho projektu, který se bohužel nepodařilo realizovat. A tak se nad sklenicí piva rozhodlo, že bude lepší, když se k Shannonu vrátí. Do repertoáru skupiny se dostávajínové sety,
připravené právě pro již zmíněný projekt. Shannon tak dohrál celkem nabitý konec roku v sestavě o pěti hráčích.
Historie z roku 2003
Po odchodu houslisty Michaela Mergla, přišla do skupiny Shannon skvělá slovenská houslistka maďarské národnosti Kohúth Judit, která toho času v Praze studuje medicínu. Shannon tak získal skoro na půldruhého roku housle s nespoutaným, až ohnivým nábojem, s jakým dokázala hrát a strhávat posluchače svým žhavým způsobem podání.
Krátce po příchodu Judit, dochází k názorovým neshodám s Martinem Kosťou Peničem, který se rozhodl ze skupiny odejít (květen 2003). V důsledku chybějícího a pro nás charakteristického zvuku low whistle, se Tereza začala učit na irskou příčnou flétnu. Sestava se v té době formuje na čtyři muzikanty.
Historie z roku 2002
Koncem března po oslavách sv. Patrika dochází znovu ke konfrontacím s houslistkou Evou a tak jsme se rozhodli, že bude lépe když z kapely odejde. Naštěstí se objevil náš starý známý Michael Mergl, který celkem ochotně převzal housle a tak hned na dalších vystoupeních kapela vystupovala s novým houslistou.
Na vystoupeních se stále více lidí se zájmem ptalo po nějaké naší nahrávce, či CD a tak jsme pozvolna začali připravovat materiál a točit ve studiu Lerko v Lipencích. Přes léto se mnoho festivalů neobjelo, z důvodu absence nejdříve Kosťejovy, který byl na Willie Clancy Summer School 2002 Miltown Malbay v Irsku, tak i Michalovy, který byl přesně na opačné straně Evropy!
kupina Shannon odehrála v roce 2002 přes 50 vystoupení (viz. Koncerty) a rozjela se i spolupráce s nejlepšími tanečními skupinami v ČR. Koncem léta jsme se konečně vrhli na dotáčení naší desky. Po dvou velmi vydařených vystoupeních na Moravě jsme dostali nabídku od Agentury Ogar, která přislíbila, že nám desku ještě do Vánoc vydá! Míchání a mastering se provedl ve V-studiu ve Zlíně a CD Shannon - Poor but Happy bylo na světě!
V lednu 2003 Michael přichází s klasickým problémem nedostatku času na nové, již dohodnuté termíny vystoupení (pro nás nic nového) a tak opět z profesních důvodů z kapely odchází, neboť jak už bylo uvedeno, nějak se živit musí!
S vydanou deskou bychom rádi takzvaně uzavřeli určité období.
Historie z roku 2001
Tak opět po roce se konečně dostávám, abych sem zase něco napsal. Kam se skupina Shannon posunula, kdo přišel, kdo odešel, a pak se zase vrátil, zkrátka, jak to vlastně bylo? Po příchodu Radovana jakožto kytaristy se konečně zašalo zase pořádně zkoušet. Shannon odehrál mnoho vystoupení po celé republice, na mnoha festivalech, koncertech, irish pubech a dokonce i svatbách!
Bohužel, však bez houslí, neboť Eva byla vytížena v coutry kapele Hany Horecké, se kterou podnikala nájezdy do západní Evropy.Shannon tedy hledal nějakou slušnou náhradu. Nakonec nám nezbylo nic jiného, než se s Evou dohodnout,
že alespoň pražské akce bude s náma fungovat. A tak jsme se prohráli až k podzimu, kde jsme každých čtrnáct dní hráli v Martins irish pubu. Přestali jsme tlačit na pilu, a že až někdo přijde, tak tam bude... Na naše večery začal se svým bodhránem docházet bubeník jménem Antonín Janák a jeho styl se nám zamlouval, neboť i Tereza se mohla začít více věnovat hlavně zpěvu a souznění bodhránu a djembe také neznělo špatně.
Asi tak dva týdny před propuknutím oslav svátku sv. Patrika na Nám. Míru, u příležitosti festivalu Sofa Lounge, Antonín přivádí do kapely flétnistu Martina Peniče, který rychle nasedl do již rozjetého vlaku. V rychlosti se opět začal upravovat a zkoušet repertoár, včetně nových skladeb, úprav a aranží.
Myslím, že se vše povedlo a odměnou byl každý večer nabitý stan Jameson na Míráku. Shannon získává dalším nástrojem velmi osobitý zvuk, za velmi zajímavého využití aranží a tímto se posouvá dále, svým vlastním směrem, v rámci tradiční irské hudby!
Historie z roku 2000
Tak abych nějak pokračoval v té naší historii... Jak už jsem napsal, kapela nějaký čas fungovala v posledním popisovaném složení a stále jsme hledali kytaristu. Pár hráčů přišlo a zase odešlo, my jsme se plácali asi rok od ničeho k ničemu a žádná cesta, ani směr na obzoru nebyl, protože bez kytary to prostě nejde. Aspoň tím směrem, kterým by jsme se chtěli ubírat.
Když jsem viděl hráče na tento nástroj, který se u nás střídali, jak když kuřák tahá; z krabičky cigarety, pomalu jsem přestával věřit, že ještě někdy někoho najdeme ...
Kapela v té době nehrála, a tak jsem sháněl, jestli někdo z kapel okolo hrajících, neshání nové členy, třeba na banjo, nebo mandolínu. Ale k mému překvapení: Cat Crochta sháněla kytaristu, Czeltic sháněl kytaristu a Hanka Joová z Bandshees, pro změnu sháněla kytaristu. Je to Začarovaný Kruh! V době, kdy jsem tedy hrál s Cat Crochtou na kytaru, to bylo okolo oslav sv. Patrika, se nám ozvala agentura, že by pro Shannon měli
vystoupení v rámci tohoto svátku. Neváhal jsem a zkontaktoval Evu a sice ve třech, ale s jistotou začal Shannon zase hrát. Odehráli jsme vystoupení na Nám. Míru, v pubu Pastička, v hudebním klubu Kačer, s taneční skupinou Gach le Gach, v irish pubu J.J. Murphys a na den sv.Patrika jsme zakončovali ve zcela zaplněném pubu Molly Malones. Co víc si přát ! Od té doby se opět rozjela vystoupení a dokonce začátkem roku, přichází ke kapele "konečně"
kytarista jménem Radovan Hulla. A tak jsem se zase od kytary vrátil ke svým nýstrojům. Kapela hraje v té době v obsazení : housle, banjo, mandolána, whistles, bouzouki, kytara, bodhran, djembe, vocals.
Historie z roku 1999
Nejdříve něco o založení skupiny Shannon. Pokud Vás zajímá význam tohoto slova, podívejte se na mapu irského ostrova a jistě záhy zjistíte, o co tu běží! Zakládajícími členy byli Marek Zienert a Tereza Bartošová. Chodili jsme hrát irskou hudbu k Renému Starhonovi z kapely Dún an Doras, který byl v té době asi jediný u nás, kdo věděl, jak se v Irsku hraje
a byl ochotný se o své poznatky podělit. Tak jsem začal k Renému chodit na kytaru. Jenže hrát v kapele, když chybí solový nástroj na melodie, se moc nedá a tak jsme sháněli někoho, komu by tato muzika třeba jen trochu něco říkala. No, ovšem, že marně.
Začal jsem se tedy učit na mandolínu a banjo, a že si raději budeme hledat kytaristu. Kytaristů je u nás docela dost, ale pokud jde o jiné ladění než klasické, tak jich tu je velmi málo. První pořádný kytarista, který se v kapele objevil, byl Petr Košumberský a konečně se vše dalo do pohybu. Přibližně ve stejné době se nám na inzerát ozvala houslistka Eva Majerová a kapela se pozvolna začala formovat. Začalo se hodně zkoušet a konečně se
rozjela i koncertní činnost kapely. Natočili jsme první demo-snímek Shannon 2000. René si stále více půjčoval Petra a nám bylo jasné, že opět budeme hledat kytaristu. Tak se stalo. Petr odešel do Dún an Doras a nás na konci léta zaskočil opět
starý problém chybějícího kytaristy a zbývající dvě domluvená vystoupení. V této době přichází ke kapele Shannon příčná flétnistka Lucie Bittnerová a tak mi nezbylo nic jiného, než se vrátit zpět ke kytaře. Kapela hrála v nástrojovém obsazení housle, příčná flétna, kytara v ladění DADGAD, irská píšťala - whistle a bodhrán.